Skip to content Skip to footer

Babahívogató Program

„Az asszonyi testben fogan, növekszik, benne valósul meg a mindmáig legtökéletesebb alkotás: az ember.”

Dr. Lux Elvira

Babahívogató Program – program a várandósságért

Ha Te is:

  • régóta vársz már a kisbabátok érkezésére
  • esetleg túl vagy már több sikertelen inszemináción vagy beültetésen
  • a környezeted szerint túlságosan „rágörcsölsz” a gyermekvállalásra
  • úgy érzed, hogy már a párkapcsolatod is megsínyli a baba utáni vágyatokat
  • félsz, hogy kifutsz az időből
  • ha már szégyellsz bemenni a patikába egy újabb csomag terhességi tesztért
  • azt érzed, hogy nem érted, miért büntet a sors
  • rettegsz, hogy soha nem lesz már gyermeked
  • elveszítetted a reményt, és azt sem tudod, mit akarsz már valójában….

… akkor bátran keress engem a Babahívogató Program keretében.

Miben tudok segíteni neked?

Szeghy Krisztina vagyok. Anya és segítő foglalkozású szakember, aki maga is megküzdött a meddőség nehézségeivel, és ezért pontosan tudom, hogy Te mit érezhetsz most, amikor újabb segítséget keresel.

Amiben én segíteni tudok, és segíteni szeretnék Neked, hogy közösen feltárjuk, milyen esetleges lelki okai lehetnek annak, hogy késik nálatok a gyermekáldás. Itt nem lesz futószalag. Csak Rád figyelek, és arra, hogy mielőbb vége legyen a sok várakozással töltött időnek.

Ehhez a pszichológia eszköztárát, és a saját, immár több, mint 10 évnyi, a meddőség körében szerzett szakmai tapasztalatomat hívjuk segítségül. Mindez a Babahívogató Program keretében történik, amelyet a saját személyes érintettségem és szakmai tapasztalatom alapján kifejezetten a nehezített teherbeeséssel küzdő nők számára alakítottam ki.

Hogyan történik mindez?

Hetente, maximum kéthetente találkozunk, összesen minimum 6, maximum 10 alkalommal. Ezalatt célzottan, a problémára fókuszálva beszélgetünk, és egyszerű, rajzolgatós feladatokat csinálunk, hogy könnyebben feltárjunk olyan dolgokat is, amelyekről nehéz beszélni.

Itt csak ketten leszünk, mert így van lehetőség arra, hogy minden esetleges félelmed, szorongásod, aggályod nyugodt, bizalmas légkörben felszínre kerülhessen.

A Babahívogató Program alapja

A testi folyamataink és a lelkünkben zajló folyamatok között összefüggés van. Ijesztő hírt hallva elsápadunk, összecsuklik a lábunk, kínos helyzetben elpirulunk. A lelki tényezők azonban nemcsak ilyen egyszerű „tüneteket” hozhatnak létre, hanem hozzájárulhatnak betegségek kialakulásához is. Bizonyos betegségek esetén az érzelmi tényezőknek kiemelt szerepe van: például szívinfarktus, gyomorfekély.

Egyre inkább hangsúlyt kap az az elképzelés, hogy a termékenységi problémák, illetve a várandósság sikertelen kihordása mögött is sokszor lelki okok húzódnak meg. A hormonrendszer jellegzetességei miatt főként a stressz, a babára „rágörcsölés” szerepét szokták hangsúlyozni, de ennél sokkal bővebb a lehetséges okok listája, amely akár a kisgyermekkorunkban átélt élményeinkig is visszavezethető.

Lehet-e a meddőségnek lelki oka? 

Egy régóta babára vágyó nőre azt rásütni, hogy kizárólag lelki okok miatt nem érkezik nála a várva várt gyermekáldás, ugyanakkora hiba lenne, mint azt mondani, hogy „ne görcsölj rá, akkor majd jönni fog” . Ezt hívjuk áldozathibáztatásnak. 

Ugyanakkor mégis érdemes a lélekkel is foglalkozni ebben a helyzetben, két okból. Egyrészt önmagában az a tény, hogy egy pár régóta küzd a babáért, rendkívül megterhelő érzelmileg. Mit jelent a  régóta? Ez  mindenkinél egyedi. Dolgoztam már olyan hölggyel is a Babahívogató Programban, akinél még nem telt el egy év  a próbálkozások megkezdése óta,  de fiatal életkorából adódóan mégis rendkívüli módon megviselte a kudarcélmény. Nem lehet számszerűsíteni egy női lélek fájdalmát. 

Tehát egyrészt érdemes foglalkozni a jelenből adódó stresszel és szorongással, ami önmagában gátló hatású lehet a fogantatásra. Miért? Mert magas stresszszint esetén az agyban olyan hormonok termelődnek, amelyek akadályozhatják a menstruációs ciklus megfelelő működését. Ennek evolúciós oka van. A tartós stresszt a szervezetünk „vészhelyzetként” érzékeli.  Vészhelyzet esetén pedig a szervezet gátolja a szaporodási funkciókat, mert az egyén túlélése mindig elsődleges a szaporodási  funkciókkal szemben. 

Másrészt szintén az evolúciós pszichológia alapjain elindulva érdemes foglalkozni a múlttal, méghozzá akár a gyerekkoruktól elindulva. 

„Az, hogy milyen jóvőre számítasz, a múlttal kapcsolatos gondolataidból fakad.” 

Ha a nehezített fogantatást az evolúció szemszögéből közelítjük meg, akkor a meddőség nem betegség, hanem sok esetben jobb időkre, veszélymentes időkre halasztott várandósság. Sokszor a szervezet úgy érzékeli,  hogy nem jött el a megfelelő idő a fogantatásra, mert a baba biztonságos kihordása vagy felnevelése nem lenne biztosított. 

A  mi női agyunk az évmilliók során arra specializálódott, hogy képes legyen a termékenységünket a  hormonrendszerünk segítségével  a kül- és a belvilágunk történéseinek megfelelőn szabályozni.  A belvilág hangsúlyozása azért fontos, mert nem az a lényeg, hogy a valóságban milyenek a külső feltételek, hanem az, ahogyan a nő ezeket érzékeli. Ebből a szempontból meghatározó lehet például a párkapcsolat minősége, hogy a pár hölgytagja úgy érzi-e, hogy a párkapcsolata biztonságos, és a párja kiveszi majd a a részét az utódgondozásból. 

Hogy kapcsolódhat mindez a múltunkhoz? Lehet, hogy a gyermekvállalás eldöntéséig jól viseltük, hogy a párunk keveset van otthon, nem segít semmiben, vagy kevesebbet keres, mint mi. Azonban amikor babát szeretnénk, a saját gyermekkori tapasztalataink miatt szorongani kezdhetünk, hogy ez a működés szülőként mit eredményezhet majd. Ha a saját apánkat a munkája miatt alig láttuk gyerekkorunkban, akkor már most azon őrlődhetünk, hogy nem szeretnénk, ha a mi gyermekünk életében is olyan keveset jelen lenne az apja. Vagy bekapcsolhat az anyánktól sokat hallott figyelmeztetés, miszerint „soha ne függj egy férfitól sem”. Márpedig már a várandósság alatt is, de legkésőbb a baba megszületését követően muszáj lesz mind anyagi, mind egyéb értelemben a párunkra támaszkodnunk. 

Tehát a múltbeli tapasztalataink hatnak a jelenbeli működésünkre úgy, hogy a jelenben idéznek elő stresszt bennünk, és így hathatnak a hormonrendszerünkre és a gyermekvállalásra is. 

A közös munkánk célja, hogy a   folyamatos öngyötrő kérdés, a „mi lehet a baj velem?!” a beszélgetések során értelmet nyerjen, és mint egy lufi, megkönnyebbülést okozva kiröppen a gondolataidból, ismét átadva a helyet a nyugodtabb, reményekkel teli babavárásnak.

Mindenkinél egyedi, kinél hány alkalomra van szükség, minimum 6, maximum 10 alkalommal szoktunk találkozni. Ezalatt célzott, segítő jellegű beszélgetések és feladatok segítségével közösen keressük a nehezített fogantatás mélyén rejlő esetleges lelki okokat. Az utolsó alkalommal közösen egységbe foglaljuk a konzultációk során előkerült lelki „mozaik-darabokat”, és egy más nézőpontból áttekintve újragondoljuk őket. A program rövid idő alatt előremozdító felismeréseket ad.

Online Babahívogató Program

Az internet természetessé vált az élet minden területén. Így tartjuk a kapcsolatot barátainkkal, ismerőseinkkel. Így azok számára, akik más módon nem jutnak el hozzám, segítség lehet ez a forma, amikor elakadnak az életük egy nagyon fontos szakaszában: az anyává válásban. Előnye, hogy mindenki számára elérhető. Hátránya, hogy míg a személyes jelenlét során nincs zavaró körülmény, az online konzultációk során az internetes kapcsolat esetleges ingadozása megzavarhatja a beszélgetés folyamatát, szerencsére ez ritkán fordul elő.

Mind a személyes, mind pedig az online konzultációk célja, hogy a megtermékenyülést, vagy a várandósság sikeres kihordását akadályozó esetleges lelki akadályokat feltárja, és segítséget nyújtson ezek feldolgozásához. A Babahívogató Program kötött időtartamú, egymásra épülő lépcsőkből áll, amelyeken végighaladva áttekintjük az életed eseményeit a fogantatásodtól kezdve egészen a mai napig. Az utolsó alkalom egy felismeréseket, AHA-élményeket adó összegzéssel zárul.

Mindenkit abban a helyzetben támogatok, ahol éppen tart a gyermekvállalás kérdésében: legyen az a természetes út, inszemináció, lombik, vagy donor petesejtes lombik.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt mondhatom, hogy online verzióban a Program ugyanolyan jól működik, mint személyes jelenlét esetén, így bátran ajánlom ezt a verziót is.

Információk a konzultációkról

Egy alkalom 50 perc, a díja 15.000 Ft

Online konzultáció díja: 13.000 Ft

Konzultációk helye:

  • Budapest, XI. kerület, Gellért tér
  • online (skype, messenger kamerás verzió)

Visszajelzések másoktól ↗

Szeretnéd tudni, másoknak hogyan és miben segített a Babahívogató Program? Ide kattintva megnézted.

Időpont kérés ↗

Amennyiben szeretnéd, hogy együtt próbáljuk meg kideríteni, miért késhet nálatok a gyermekáldás, kérlek, hogy vedd fel velem a kapcsolatot a következő elérhetőségem valamelyikén:

Telefon: 06/20-255-62-69

E-mail: szeghykrisztina@gmail.com

Amennyiben külföldön élsz, vagy vidéki lakos vagy, lehetőség van online messenger/skype konzultációra.

 

Szeretettel várlak a Babahívogató Programban!

Szeghy Krisztina pszichológiai mentor, családsegítő konzulens


Babahívogató Program - szeghykrisztina.hu